W czwartym dniu „EkoTygodnia z Mieciem” uczniowie klas pierwszych wysłuchali prelekcji przygotowanej przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kutnie.

Prezentowane treści dotyczyły zagadnień racjonalnego żywienia, zrównoważonej diety i etykietowania żywności.

📣📢Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o najczęstszych błędach żywieniowych, takich jak: zbyt duże spożycie soli, zbyt duża konsumpcja mięsa czerwonego i przetworów mięsnych, nadmierna konsumpcja cukru i słodyczy, częste spożywanie napojów słodzonych, za małe spożycie produktów zbożowych z pełnego przemiału, zbyt małe spożycie warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, ryb, chudych produktów mlecznych i jego przetworów bez dodatku cukrów, a także niewystarczające spożycie orzechów.
🍎🍓🍋‍🟩🌶️🫚🧅🥕Uczniowie dowiedzieli się również, że w diecie każdego młodego człowieka powinny przeważać warzywa i owoce.
Poznali zalecenia zdrowego żywienia, które pokazują, że w prawidłowo zbilansowanej diecie powinny się znaleźć produkty zbożowe
z pełnego przemiału będące głównym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, a także produkty będące źródłem białka, do których zaliczyć możemy drób, ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych oraz mleko i jego przetwory.

💧💧💧Panie prelegentki podkreśliły także znaczenie właściwego nawadniania organizmu, zarówno w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, jaki umysłowego.

Równie interesującą częścią wykładu była prezentacja informacji o etykietowaniu żywności.
Wielu z nas przyznaje, że nie zwraca uwagi na etykiety zamieszczane na produktach.
A przecież to właśnie one pozwalają nam dokonywać świadomego wyboru tego, co jemy.
Dzisiejszy wykład uświadomił uczniom, że do podstawowych informacji, jakie znajdziemy na każdej etykiecie należą: nazwa produktu, wykaz składników (wraz z substancjami powodującymi alergie), termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości, dane identyfikujące producenta, masa netto lub liczba sztuk w opakowaniu, warunki przechowywania, warunki użycia (tam gdzie zasadne), kraj lub miejsce pochodzenia (tam gdzie zasadne), informacja o wartości odżywczej.

Nikt nie ma wątpliwości, że dzięki zdobytej dziś wiedzy przekazanej w tak bardzo ciekawy i przystępny sposób wszyscy uczniowie zmienią swoje żywieniowe przyzwyczajenia oraz uważniej będą analizować etykiety na kupowanych przez siebie produktach…

Dziękujemy! 🥰😃