Wycieczka śladami Kretkowskich

(z okazji 110-lecia Szkoły)

17 maja 2022 roku grupa młodzieży z klasy I TMRiA/TAK  i II TMRiA/TAK wybrała się na wycieczkę śladami Kretkowskich. Opiekunami były pani Iwona Miller oraz pani Agnieszka Ryczkowska.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili Baruchowo czyli miejsce, w którym urodził się założyciel Naszej Szkoły – Mieczysław Kretkowski. Dwór w Baruchowie reprezentuje cechy neoklasycystyczne. Od 1984 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Obecnie mieści się w nim Urząd Gminy Baruchowo.

Podróżując śladami Kretkowskich uczestnicy wycieczki pojechali do Kłotna, gdzie znajduje się murowany kościół z cegły wzniesiony w latach 1878-1881, którego koszty budowy zostały pokryte przez ojca Mieczysława Kretkowskiego – Emiliana.

Kolejnymi punktami wycieczki były pobliskie Skrzynki, Czarne i Okna należące niegdyś do Kretkowskich. Korzystając z pogody i uroków Jeziora Skrzyneckiego młodzież zrobiła sobie piknik.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Płocka, w którym Mieczysław Kretkowski kształcił się w latach 1861-1864 w Gimnazjum Gubernialnym  (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego).

Korzystając z położenia Płocka nad rzeką przepłynęliśmy się statkiem  po Wiśle, dzięki  temu mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki.

Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Wzgórzu Tumskim i okolicy. Z pewnością niegdyś po tych terenach spacerował Mieczysław Kretkowski w czasie pobierania nauk w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku.

Po dniu pełnym wrażeń młodzież z uśmiechem na twarzy powróciła do Naszej Kochanej Szkoły.