Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieczysławowie jest jedną z najstarszych szkół na terenie powiatu kutnowskiego. Jej mury pamiętają ważne dla Polski wydarzenia. Dyrektor i nauczyciele starają się pamiętać o przeszłości, wszak jak mawiał Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Nasza Szkoła postanowiła objąć swoją opieką grób rodziny Chełchowskich znajdujący się na lokalnym cmentarzu w Łękach Kościelnych. Mało kto dziś wie, kim był Pan Stanisław Chełchowski oraz czym jego rodzina zasłużyła się dla historii Polski. A rodzina to nietuzinkowa, zatem od początku.

Stanisław Chełchowski urodził się w Konarach w 1880 roku. Po śmierci matki odziedziczył majątek Rustów oraz Konary. Brał czynny udział w życiu społecznym okolicy. Został wybrany wiceprezesem Okręgowego Towarzystwa Rolniczego, prezesem Towarzystwa Strażackiego w Krzyżanowie. Z jego inicjatywy powstała drużyna strażacka w Szkole Rolniczej w Mieczysławowie, którą się opiekował, organizował ćwiczenia i pokazy strażackie.

12 lipca 1928 roku, z okazji dziesięciolecia odzyskania przez Polskę niepodległości, miał miejsce objazd prezydenta Ignacego Mościckiego po powiecie kutnowskim. Gościł on także w majątku w Konarach, gdzie został przyjęty przez Chełchowskich śniadaniem. Stanisław Chełchowski z żoną Jadwigą mieli troje dzieci: Romana Jerzego, Michała i córkę Barbarę.
      Najstarszy syn – Roman Jerzy Chełchowski – ukończył warszawskie gimnazjum im. Stefana Batorego, a następnie Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. W czasie okupacji działał w konspiracji. Poległ 1 sierpnia 1944 roku w czasie walk o lotnisko Okęcie, w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego.

Młodszy syn – Michał Chełchowski – ukończył szkołę kawalerii w Grudziądzu. We wrześniu 1939 roku walczył w składzie Warszawskiego Pułku Szwoleżerów. Dostał się wówczas do niewoli, z której udało mu się uciec. W czasie okupacji działał w  konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim został ranny w głowę, w sierpniu 1944 roku, podczas walk w reducie Kanoniczki przy ul. Senatorskiej. Po powstaniu wyjechał z Warszawy razem z rannymi. Po wojnie na krótko zamieszkał na wybrzeżu, skąd w 1946 roku wyjechał do USA, gdzie pracował w UNRRA i centrali ONZ. Zmarł 12 czerwca 2012 roku.
       Córka Barbara podczas okupacji i Powstania Warszawskiego pracowała jako sanitariuszka. Zmarła w marcu 2020 roku.

Stanisław Chełchowski w czasie II wojny światowej został wysiedlony z majątku i zamieszkał w Warszawie. Po wyzwoleniu wrócił do rodzinnego Rustowa, gdzie zmarł w 1945 roku. Rodzina Chełchowskich spoczywa na cmentarzu w pobliskich Łękach Kościelnych. W 1947 roku majątek w Konarach został rozparcelowany.