19 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie odbyła się kolejna, już szósta, edycja Konkursu Pieśni Patriotycznej. Przypomnijmy, że pomysłodawczynią i organizatorką Konkursu jest nieoceniona Pani Maria Januszczak.
W tegorocznej edycji konkursu motywem przewodnim zmagań uczestników była twórczość Stanisława Moniuszki. Uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. W maju przypadła 200. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta oper i orkiestr symfonicznych, organisty, pedagoga i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie.
Obchody Roku Moniuszkowskiego stały się okazją aby poznać bliżej sylwetkę twórczą ojca polskiej opery narodowej. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym i ambitnym repertuarem, odkrywając przed Jury Konkursu niesamowite talenty.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Konkursu, Jury wyłoniło zwycięzców. Poznaliśmy ich na początku gali konkursowej, kiedy to przewodnicząca jury pani Agnieszka Sroka-Świstak oraz pani Maria Januszczak, podsumowały tegoroczny konkurs, a następnie wręczyły zwycięzcom liczne dyplomy i nagrody.
Poznajmy zwycięzców!
W kategorii SOLIŚCI nagrodzeni zostali:
1 miejsce – Maria Sodulska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Marysia wyśpiewała 1 miejsce wykonując słynną „Prząśniczkę”.
2 miejsce – Kinga Sobolewska, uczennica Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie.
3 miejsce – Weronika Lewandowska, uczennica ZSCKR w Mieczysławowie.
Wyróżnienia: Julia Igielska (Szkoła Podstawowa w Szewcach Nadolnych), Weronika Ratajczyk (Szkoła Podstawowa w Szewcach Nadolnych) oraz Adam Wolny (Żychlin).
W kategorii ZESPOŁY nagrodzeni zostali:
Grand Prix – Zespół wokalno-instrumentalny w składzie – Natalia Dębska, Wanessa Kalina
i Rafał Józefkowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie.
1 miejsce: Zespół wokalny w składzie – Kinga Sobolewska, Wiktoria Klimczak i Martyna Dobrzyńska ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie.
Wyróżnienie: Zespół „Wesołe Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych.
Opiekunowie zwycięzców: Pani Agnieszka Sroka-Świstak, Pani Anna Zawiślak, Pani Halina Jabłońska, Pani Emilia Koralewska, Pani Maria Januszczak.
W dalszej części uroczystej gali konkursowej na scenie pojawili się bohaterowie oper „Halka” i „Straszny dwór”, którzy opowiedzieli o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki.
W przedstawieniu, które przygotowała Pani Anna Zomerfeld wystąpili: Izabela Gałczyńska, Paulina Nijakowska, Dawid Zieliński, Damian Piotrowski, Szymon Skonieczny i Marcin Szymański.
W trakcie występu wysłuchaliśmy przepięknie wykonane utwory przez finalistów konkursu oraz obejrzeliśmy fragmenty moniuszkowskich oper.
Narodowy charakter twórczości Stanisława Moniuszki idealnie wpisał się w ideę Konkursu Pieśni Patriotycznej. 19 listopada 2019 r. duch Moniuszki przechadzał się korytarzami naszej szkoły, a jego muzykę słychać było w każdym zakamarku.
Serdecznie zapraszamy za rok! – na VII edycję Konkursu Pieśni Patriotycznej.
AZ