Jak co roku, uroczystość Patrona Szkoły przygotowała klasa pierwsza. Montaż słowno- muzyczny zawierał ważne informacje z życia i działalności Patrona naszej szkoły Macieja Rataja. Dla uczniów była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu. Maciej Rataj- polityk, poseł i marszałek Sejmu wykazywał swój talent mediatorski. Rozwiązywał konflikty na linii: Naczelnik Państwa a Sejm, a także potrafił dogadywać się z duchowieństwem. Po wybuchu II wojny światowej w przeciwieństwie do wielu przywódców politycznych pozostał w kraju. Angażował się w rozwijanie pracy konspiracyjnej. Pod koniec listopada 1939 roku został aresztowany i przetrzymywany przez Niemców. Kiedy po trzech miesiącach został zwolniony, nie zdecydował się na emigrację. Konsekwencją tej nieugiętej postawy była jego tragiczna śmierć. Maciej Rataj został rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 podczas masowej egzekucji w Palmirach.
Uroczystość była również okazją do przypomnienia życiorysu założyciela naszej szkoły- Mieczysława Kretkowskiego, ziemianina, patrioty, który zakupił dworek i 40 morgów ziemi na potrzeby kształcenia dzieci. Początek tego kształcenia to rok 1912, co oznacza, że nasza szkoła ma 107 lat. Jesteśmy spadkobiercami dziedzictwa wybitnych Polaków i jesteśmy z nich dumni.