„Złota Matura” w ZSCKR im. M. Rataja w Mieczysławowie

Tegoroczne zakończenie roku Szkolnego w ZSCKR im. M. Rataja w Mieczysławowie miało niezwykły przebieg, albowiem zbiegło się z pięćdziesiątą rocznicą egzaminu maturalnego uczniów w murach naszej szkoły. Z inicjatywą świętowania  pięćdziesiątej rocznicy ukończenia Technikum Rolniczego w Mieczysławowie wystąpili maturzyści z lat 1968-1970. Chcieli oddać hołd człowiekowi, którego starania dawałi im nie tylko możliwość zdobycia średniego wykształcenia , ale były przepustką do realizacji marzeń. Pan Zdzisław Piekarek był dyrektorem szkoły w latach  1964-1968. Razem z nim pracowała żona, Pani Janina Piekarek.
W dniu 22 czerwca 2018 roku spotkała się cała społeczność szkolna- absolwenci sprzed 50-ciu lat i uczniowie uczęszczający obecnie do szkoły, nauczyciele i pozostali pracownicy. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły dzieci Państwa Piekarek z rodzinami-córki Agnieszka Jankowska i Nina Hanke oraz syn Stanisław Piekarek.

Starostwo Powiatowe w Kutnie  reprezentował Wicestarosta Zdzisław Trawczyński. Na uroczystości obecny był Dyrektor Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie Ryszard Winter.

Obchody zakończenia roku szkolnego 2017/2018 i 50 rocznicy matury rozpoczęła Msza św. w Kościele parafialnym w Łąkoszynie, odprawiona w intencji Ś.p. Pana Dyrektora Zdzisława Piekarka oraz zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. We Mszy uczestniczył poczet sztandarowy wystawiony przez uczniów strażackiej klasy mundurowej pod opieką kapitana Zdzisława Pęgowskiego.

Dalsze świętowanie odbyło się w siedzibie ZSCKR w Mieczysławowie. Zebranych gości powitała dyrektor szkoły Danuta Krawczyk, kierując szczególne ukłony pod adresem Dostojnych Jubilatów.

W swoim wystąpieniu podsumowała mijający rok szkolny i podziękowała wszystkim za pracę. Najlepszym uczniom wręczyła świadectwa i nagrody. Następnie zwróciła się do Absolwentów przybyłych dla uczczenia Pana Zdzisława Piekarka, osoby szczególnie im bliskiej. Dla podkreślenia tak szczególnego dla nich dnia wręczyła wszystkim pamiątkowe dyplomy.
 W imieniu Absolwentów głos zabrał Andrzej Marcinkowski, dusza i  inicjator całego przedsięwzięcia , który w serdecznych słowach wspomniał pana Dyrektora Zdzisława Piekarka. Nie zabrakło też ciepłych słów o żonie , Pani Janinie Piekarek- nauczycielce języka polskiego, o której pięknie mówiła Maria Wichura. Wspomnieniom towarzyszyły łzy wzruszenia. Wzruszony był również syn Pana Zdzisława Piekarka, który w imieniu rodziny podziękował za uhonorowanie i docenienie pracy ojca.

Reprezentujący Starostwo Powiatowe  w Kutnie Pan Zdzisław Trawczyński wyraził uznanie dla pracy Pani Dyrektor Danuty Krawczyk i zaangażowania „Złotych Maturzystów” w przygotowaniu uroczystości. Życzył wszystkim sukcesów, a młodzieży udanych wakacji.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie klasy pierwszej kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i technik architektury krajobrazu pod kierunkiem wychowawczyni Marty Bednarek oraz Karolina Cywka. Występ kutnowskiego Chóru Speranza , pod kierunkiem Cezarego Górczyńskiego podkreślił podniosły charakter uroczystości.

Ostatnia część uroczystości odbyła się przed budynkiem szkoły. Dla podkreślenia zasług Pana Dyrektora Zdzisława Piekarka, Absolwenci z lat 1968-1969-1970 ufundowali tablicę pamiątkową. Znalazła się w godnym dla niej  sąsiedztwie, obok tablicy poświęconej byłemu Dyrektorowi Konstantemu Migdałło i jego żonie Irenie oraz tablicy upamiętniającej Mieczysławowiaków poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Odsłonięcia tablicy dokonały dzieci Pana Zdzisława Piekarka. Złożenie kwiatów w miejscu upamiętniającym osoby zasłużone dla szkoły zakończyło oficjalne uroczystości.