👩‍🎓🚍23 stycznia br. uczniowie klas I TMS, II TMS, III TMA, I TMA odbyli niecodzienną wycieczkę do Łódzkiego Teatru Powszechnego,🎭 gdzie mieli okazję obejrzeć kameralny spektakl pt. „Wściekły”, a następnie wziąć udział w autorskich warsztatach z psychologiem.

Wyjazd zorganizowały : pedagog specjalny p. Anna Cholewa i Monika Zakrzewska – nauczycielka j. polskiego.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowały panie: Agnieszka Suchorzewska, Klaudia Dregier i Magdalena Tyrańska.

Po obejrzeniu tej niezwykle przejmującej i zaskakującej w finale sztuki Michele Riml w reżyserii Ewy Pilawskiej, uczniowie starali się znaleźć odpowiedzi na pytania o to, dlaczego nie potrafimy zatrzymać mechanizmu przemocy? ❓
⁉️Dlaczego przyzwalamy na nią i dlaczego pozwalamy jej się umacniać?
⁉️Kogo żywi konflikt?
⁉️Czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić w obliczu zagrożenia?
⁉️Czy i na ile jesteśmy w stanie wyeliminować korzenie przemocy?

🗯️Dyskusja, jaką zainicjowała prowadząca warsztaty, jak również tragiczna w skutkach historia tytułowego bohatera skłoniły wszystkich do następującej refleksji :
„Przemoc na początku może wydawać się niewinna. Przejawia się w nieszkodliwych słowach, drobnych gestach, niezauważalnie staje się częścią naszej codzienności. Przyzwyczajamy się do niej. Zaczynamy ją przyjmować jako coś naturalnego, nasze granice akceptacji przesuwają się. Pozwalamy jej kiełkować, jest coraz bardziej niebezpieczna. Z czasem przemoc staje się naturalnym mechanizmem zachowań w domu, fundamentem relacji między ludźmi, modelem funkcjonowania społeczeństwa… Staje się destrukcyjna i trudna do zatrzymania, przybiera formy skrajne, co obserwujemy we współczesnym świecie”.

Mądrzejsi o nowe przemyślenia i doświadczenia wróciliśmy do szkoły z nadzieją, że przemoc, agresja, nienawiść, brak empatii, tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka nigdy u nas nie zagoszczą…💚💚💚