Zakończenie projektu.

Uroczyste Podsumowanie i Zakończenie Projektu „Międzynarodowe praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie – Edycja 2022”

Dnia 4 września 2023 roku, w auli naszej szkoły, w trakcie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie – podsumowanie i zakończenie projektu „Międzynarodowe praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie – Edycja 2022” o numerze 2022-1-PL01-KA121-VET-000056769. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło nie tylko uczestników projektu, ale również całą szkolną społeczność oraz zaproszonych gości. Była to doskonała okazja żeby przypomnieć działania zrealizowane w trakcie ostatniego roku szkolnego oraz zachęcić innych uczniów do skorzystania z możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych za granicą w roku szkolnym 2023/2024.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich obecnych przez koordynatora projektu, Panią Katarzyny Olkiewicz. W swoim przemówieniu podziękował uczestnikom projektu za ich zaangażowanie i determinację w trakcie zagranicznych praktyk zawodowych. Podkreślił, jak ważne jest zdobywanie doświadczeń za granicą i rozwijanie międzynarodowych kompetencji w dzisiejszym globalnym świecie.

Następnie głos zabrali sami uczestnicy projektu, którzy mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami. Każdy z nich opowiedział o wyzwaniach, z jakimi się zmierzył za granicą, o różnicach kulturowych, z którymi musieli się pogodzić, oraz o umiejętnościach zawodowych, które zdobyli podczas praktyk. Ich emocje i pasja w trakcie prezentacji były niewątpliwie inspirujące dla wszystkich obecnych.

Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie certyfikatów uczestnikom projektu. Pani Katarzyna Olkiewicz, osobiście wręczyła każdemu z nich certyfikat potwierdzający pozytywne ukończenie stażu oraz zdobycie cennych kompetencji zawodowych. Był to moment pełen duma i radości zarówno dla uczestników, jak i ich rodziców.

Certyfikaty ukończenia praktyk są potwierdzeniem zdobytych doświadczeń zawodowych,  zwiększającym atrakcyjność kandydata na rynku pracy.

Na zakończenie wydarzenia przedstawiono korzyści płynące z udziału w działaniach zachęcając uczniów szkoły do wytężonej pracy i aplikowania do uczestnictwa w kolejnej edycji praktyk zawodowych realizowanych poza granicami kraju. Kolejne okazje wyjazdów związanych z podnoszeniem swoich kompetencji już niebawem ponieważ szkoła planuje kolejne międzynarodowe działania w roku szkolnym 2023/2024.

Projekt ten pozostawił niezapomniane wspomnienia i otworzył nowe perspektywy zawodowe dla naszej młodzieży. Dzięki zaangażowaniu szkoły oraz instytucji partnerskiej udało się stworzyć uczniom dogodne warunki do rozwoju zawodowego oraz społecznego, włączając w to osoby o zmniejszonych szansach, narażone na wykluczenie społeczne. Pozytywne rezultaty przedsięwzięcia pokazują nam, iż projekty tego typu są potrzebne aby kształcić zawodowo młodzież na wysokim europejskim poziomie. Dzięki przyznanej akredytacji w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe możemy w kolejnych latach zapewnić uczniom oraz kadrze możliwości rozwoju poza granicami kraju.