Zachęcamy Uczniów i Absolwentów do zapoznania się z treścią listu intencyjnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norberta Kaczmarczyka.

Drodzy Uczniowie i Absolwenci!

Pragnę zaprosić Was do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym pn.: „Świat się kręci wokół wsi”. Moją intencją – jako Organizatora Konkursu – jest pokazanie i ugruntowanie w społeczeństwie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika. Partnerami w organizacji konkursu są Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wy – młodzi ludzie mieszkający na obszarach wiejskich – jesteście dzisiaj głównymi bohaterami swoich małych ojczyzn. Wybory, których dokonujecie kształtują przyszłość nie tylko Waszą i Waszego otoczenia, ale także całego społeczeństwa. Rolnik to zawód zasługujący na wyjątkowy szacunek społeczeństwa. Nasze życie i bezpieczeństwo zależą w dużej mierze od efektów ciężkiej pracy rolników. Zrozumieliśmy to szczególnie w dobie pandemii i w czasie toczącej się obecnie wojny w Ukrainie. Ograniczenia wynikające z tych wydarzeń, jak na przykład przerwane łańcuchy dostaw, zwiększają jeszcze bardziej zależność społeczeństwa od wytwórców produktów rolnych, w tym wytwórców lokalnych.

Poprzez przekaz filmowy chcemy zaprezentować sylwetki młodych ludzi, którzy odważnie podejmują działania i dokonują świadomych wyborów życiowych związanych z działalnością rolniczą. Pragniemy również pokazać polską wieś jako miejsce, które inspiruje młodych ludzi do podejmowania nowych wyzwań oraz jako miejsce, w którym młody człowiek może prowadzić satysfakcjonujące życie i spełniać się zawodowo.

Pokażmy razem, że warto związać swoją przyszłość z obszarami wiejskimi! Przedstawmy rolnika jako wszechstronnego człowieka, który może zbudować swój potencjał dzięki pracy i efektywnemu wykorzystaniu środków unijnych!

Dlatego serdecznie zapraszam Was – młodzież mieszkającą na wsi – do wzięcia udziału w konkursie i przedstawienia filmowej opowieści o Waszym życiu na wsi i pasjach, które realizujecie. Niech stanie się ona inspiracją dla innych w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Pokażcie z własnej perspektywy swoją wieś i okolicę jako miejsce, w którym warto żyć i pracować. W przypadku pytań proszę o kontakt na adres skrzynki e-mail: konkurs.filmowy@minrol.