W bój! Na zwycięstwo!
18 lipca 2020 roku w Naszej Szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której odsłonięta została tablica memoratywna ku czci Mieczysławowiaków. Dzięki inicjatywie łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oddaliśmy hołd bohaterom, uczestnicząc w niezwyklej lekcji historii.
Dokładnie 100 lat temu – 10 lipca 1920 roku – uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Rolniczej w Mieczysławowie, jako jedni z pierwszych odpowiedzieli na apel marszałka Józefa Piłsudskiego i zgłosili się do Armii Ochotniczej by walczyć z Bolszewikami. Ochotnicy zostali przyjęci do Baonu Zapasowego 37 pp. pod dowództwem majora Albina Skroczyńskiego. W wyniku weryfikacji zakwalifikowano 46 uczniów (przyjęto 42), a z 4 nauczycieli – 2.
Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego uczniowie klas mundurowych pod komendą kapitana Zdzisława Pęgowskiego wciągnęli flagę państwową na maszt.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Mieczysławowa. Tablicę poświęcił ksiądz Mirosław Czarnołęcki, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kutnie.
Dyrektor Szkoły – pani Danuta Krawczyk, dr hab. Dariusz Rogut – dyrektor Oddziału IPN w Łodzi oraz pan Robert Jakubik – dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi w MRiRW – dokonali symbolicznego odsłonięcia tablicy.
Zaproszeni goście – przedstawiciele władz parlamentarnych, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu kutnowskiego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci stowarzyszeń z powiatu kutnowskiego, reprezentanci służb mundurowych oraz nauczyciele – złożyli pod tablicą kwiaty, oddając hołd bohaterom. W imieniu Naszej Szkoły kwiaty złożyli: pani Krystiana Czekalska i pan Paweł Jabłoński, którzy są nauczycielami i absolwentami Mieczysławowa.
W swoim przemówieniu Pani Danuta Krawczyk przypomniała niezwykłą, 108-letnią historię ZSCKR w Mieczysławowie. Szkoły, która została niezwykle doświadczona w swoim istnieniu. Szkoły, która mimo wielu przeciwności nadal istnieje i kształci kolejne pokolenia uczniów. Pradziadek, dziadek, ojciec i syn – wszyscy uczyli się nie tylko rolnictwa, ale także historii i patriotyzmu w Naszej Szkole.
Pan Tadeusz Woźniak – Poseł RP – wygłosił płomienne, pełne pasji przemówienie, w którym wspomniał lata swojej pracy w Mieczysławowie. Lata 80, które obfitowały w niezwykłe postawy patriotyczne, zarówno wśród uczniów, jaki i nauczycieli szkoły. Lata podziemnej Solidarności, lata próby, lata walki, aż po Wolną Polskę.
W swoim przemówieniu dr hab. pan Dariusz Rogut podkreślił: Zawsze jestem bardzo pozytywnie zaskoczony taką postawą młodych ludzi, którzy mając kilkanaście lat, nie znając przyszłości swojego, państwa byli w stanie oddać swoje życie w walce o wolną Polskę.
W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy wykładu pana Grzegorza Skrzyneckiego – Dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie. Historię szkoły przedstawił Pan Dominik Królak, a całą uroczystość uświetnił koncert zaprzyjaźnionego ze szkołą chóru Speranza pod batutą pana Cezarego Górczyńskiego.
Kolejna lekcja historii już niebawem. Do zobaczenia 1 września na inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021.
AZ