„Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś – a więc musisz minąć.
Miniesz – a więc to jest piękne.”
(Wisława Szymborska)

24 kwietnia 2020 r. uczniowie klas czwartych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie odebrali świadectwa ukończenia szkoły.
W tym roku jednak zakończenie roku szkolnego dla maturzystów wyglądało zupełnie inaczej niż zwykle. Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie z okazji ukończenia szkoły nie mogła się odbyć uroczysta akademia.
W tym dniu radość mieszała się ze smutkiem, uśmiechom na ustach towarzyszyły łzy w oczach, a kwitnąca przed szkołą magnolia mieniła się wzruszeniem, nostalgią i żalem.
Przedziwne to zakończenie gdy szkolne korytarze nie niosą echa dumnie rozbrzmiewającego Mazurka Dąbrowskiego, gdy nie można uściskać swojego wychowawcy, ani młodszych koleżanek i kolegów.
Abiturienci w maseczkach ochronnych na twarzach i rękawiczkach na dłoniach, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności odebrali z rąk pani Dyrektor Danuty Krawczyk oraz wychowawcy – pana Roberta Mateckiego – upragnione świadectwa ukończenia szkoły.
Uczennice: Maja Fabjańska (5,42), Patrycja Frątczak (5,17), Karolina Cywka (5,08) otrzymały świadectwa z czerwonym paskiem.
Pragniemy poinformować, że gdy tylko będzie taka możliwość, zaprosimy do szkoły naszych absolwentów, by pożegnać ich wspólnie, wręczyć nagrody i upominki. Być może będzie to miało miejsce w czerwcu, w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020.
AZ