„ZIMOWE STROFY”
10 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie odbyła się III Edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Zimowe strofy”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Idea konkursu – zima, a w szczególności Boże Narodzenie są częstym motywem podejmowanym w literaturze – zarówno polskiej, jak i powszechnej. Ze wszystkich świąt kościelnych to właśnie ono cieszy się największą popularnością wśród powieściopisarzy i poetów.
Z pewnością duży wpływ na to ma niezwykła magia tych świąt i ludzi, którzy tworzą niepowtarzalny klimat. Pod koniec grudnia, niemal w każdym zakątku świata, w powietrzu unosi się cudowna aura przyjaźni, radości i ciepła domu rodzinnego. Wszyscy są sympatyczniejsi, milsi i lepsi od tych, jakich znamy na co dzień.
To właśnie ten wspaniały czar Świąt Bożego Narodzenia inspiruje artystów do tworzenia. Najbardziej znanym dziełem literackim związanym z zimowymi świętami jest „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Wieczór wigilijny jest też czasem przemiany na lepsze bohaterki powieści „Noelka” Małgorzaty Musierowicz.
Tematykę świąt podjął również w swojej baśni „Dziewczynka z zapałkami” Hans Christian Andersen. Ukazuje ona świat biednej i opuszczonej dziewczynki, która zamarzła w święta Bożego Narodzenia.
Polską kulturę i tradycję świętowania Adwentu i Wigilii na polskiej wsi plastycznie opisuje w swojej tetralogii „Chłopi” Władysław Reymont.
Piękno świąt zachwyciło także poetów, którzy swe uczucia wyrazili w lirycznych utworach. Przykładem mogą tu być wiersze: „Przy wigilijnym stole” Jana Kasprowicza, „Wigilia” księdza Jana Twardowskiego, „Pieśń o narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego, „Z szopką” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Wigilia w lesie” Leopolda Staffa czy „Bajka” Tadeusza Różewicza.
Z takim „repertuarem” zmierzyli się uczestnicy konkursu. Usłyszeliśmy fenomenalne recytacje zarówno wierszy, jaki i fragmentów prozy.
Jury konkursu oceniało: dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, poprawność i płynność recytacji, interpretację, kulturę słowa oraz ogólne wrażenie artystyczne. Nie lada trudny był wybór zwycięzców, ponieważ poziom recytacji był bardzo wysoki.
Zwycięzcy w kategorii wiekowej – klasy IV-V:
• I miejsce Oliwia Migała
• II miejsce Magdalena Maciaszek
• III miejsce Kinga Klimczak
• Wyróżnienie Franciszek Gawryszczak
Zwycięzcy w kategorii wiekowej – klasy VI-VIII:
• I miejsce Barbara Pawlik
• II miejsce Sabina Kucharczyk
• III miejsce Wiktoria Klimczak
• Wyróżnienie Martyna Kubiak
• Wyróżnienie Zuzanna Skowron
Grand Prix konkursu odebrał Albert Gołębiowski.
Podczas finału konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez panią dyrektor Danutę Krawczyk i organizatorkę konkursu panią Annę Zomerfeld.
Laureaci wystąpili ponownie, a ich recytacje przeplatane były kolędami i świątecznymi piosenkami. Wysłuchane perełki literatury polskiej i powszechnej wprowadziły wszystkich obecnych w magiczny, świąteczny nastrój.
Do zobaczenia za rok!
AZ