46418501_1167617156724209_4310343008336740352_oKOLEJNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ ZA NAMI.

W dniu 15.11.2018 roku w Mieczysławowie od rana słychać było śpiew. Odbywały się eliminacje do 5 edycji Konkursu Pieśni Patriotycznej dla starszych klas szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadpodstawowych powiatu kutnowskiego i łęczyckiego.
W pięknej scenerii, wykonanej przez uczniów technikum architektury krajobrazu, tym razem oceniane były pieśni z okresu 123 letniej niewoli naszej Ojczyzny.
Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu, Jury wyłoniło zwycięzców. Poznaliśmy ich na początku gali konkursowej, kiedy to przewodnicząca jury p. Joanna Domagała oraz pani dyrektor szkoły Danuta Krawczyk, podsumowały tegoroczny konkurs, a następnie wręczyły zwycięzcom liczne dyplomy i nagrody oraz drobne upominki – dla każdego z uczestników tegorocznego konkursu.
Nasz mały Jubileusz Konkursowy zbiegł się z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w naszej Szkole. Połączyliśmy te dwie uroczystości.
O godz. 12.00 uroczystą Galę rozpoczął utwór Gaude Mater Polonia, wykonany przez Chór Szkoły Podstawowej w Gołębiewku. Koncert galowy poprowadziły dziewczyny z klasy II i III technikum architektury, zaś obsługą techniczną zajęli się chłopcy z III klasy technikum mechanizacji i agrotroniki. Koncert oparty na pomyśle włączenia uczestników konkursu do uroczystości, pozwolił gościom i młodzieży naszej szkoły poznać pieśni patriotyczne, towarzyszące naszym pradziadom od roku 1772 (czyli okresu od I rozbioru, do czasu odzyskania Niepodległości w roku 1918).
Po odśpiewaniu hymnu, delegaci naszej szkoły złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Mieczysławowiaków, którzy w 1920 roku, bez wahania poszli bronić granic przed bolszewicką Rosją i przelali krew za młodziutką Ojczyznę.
Następnie uczestnicy gali wsłuchiwali się w pięknie wykonane utwory przygotowane przez naszych gości. Pieśni były zwierciadlanym odbiciem naszych nastrojów narodowych, dokumentem zrywów wolnościowych, pocieszały w upadkach, a przede wszystkim były opiekunkami przetrwania.
W wieku XIX powstało wiele pieśni, w których podczas śpiewu, czy to
w domach, kościołach czy w potyczkach zbrojnych lub manifestacjach – naród odnajdywał poczucie swojej tożsamości, wspólnej więzi i własnej kultury.
Połączone krótkim słowem wiązanym w wykonaniu naszych uczniów , wykonane zostały:
Utwór „Miejcie nadzieję” – do słów Adama Asnyka i muzyki Z. Praysnera – zespół Allegro ze Szkoły Podstawowej w Witoni; Zespół prowadzi p. Violetta Olesińska (II miejsce w kategorii Zespołów)
„Za Niemen”- pieśń z okresu powstania styczniowego, wykonała Karolina Cywka uczennica ZS w Mieczysławowie (wyróżnienie)
„Rozszumiały się wierzby płaczące” w wykonaniu Anny Pałczyńskiej z III klasy Gimnazjum w Witoni (wyróżnienie)
„Cześć polskiej ziemi cześć” którą wykonał Daniel Krysiak z gimnazjum nr 2
w Kutnie. Opiekunem jest p. Jolanta Andrysiak ( I miejsce w kategorii soliści)
„Rotę” – Chór Sz. P. w Gołębiewku, dyrygent – p. Joanna Krysiak – Nagroda Dyrektora Szkoły w Mieczysławowie
Utwór „Szara piechota” – Oliwia Bartnicka, z Zespołu Szkół nr 1 w Łęczycy. Opiekun p. Monika Borkowska ( II miejsce w kategorii soliści)
„Białe róże” to najczęściej wybierana przez uczestników piosenka w V edycji Konkursu.
Najpiękniej wykonały ją : Monika Szczepanik , ze Szkoły Podstawowej w Gołębiewku, zajmując III miejsce w kategorii soliści
oraz
duet Maria Wawrzyńczak i Julia Maciejewska z VII klasy szkoły podstawowej nr 9 w Kutnie. Opiekun p. Agnieszka Sroka -Świstak ( I miejsce w kategorii zespoły. )
Radosną piosenkę o ułanach, śpiewaną początkowo w I Korpusie Polskim w latach 1917-1918 „Ułani, ułani, malowane dzieci” wykonała poza konkursem nasza Karolina Cywka.
Na zakończenie koncertu Alicja Oleksiewicz i Antoni Bogus (akordeon) ze Szkoły Podstawowej w Gołębiewku wykonali „Ostatniego mazura” Piotra Tymolskiego, do słów Ludwika Pomian – Łubieńskiego (III miejsce w kategorii zespoły).
Na koniec koncertu głos zabrał nasz gość honorowy -poseł na Sejm RP pan Tadeusz Woźniak, który z uznaniem dla wykonawców, w pięknych słowach podsumował uroczystość oraz pojmowanie przez młodzież słowa patriotyzm.
Ostatnim punktem obchodów 100-lecia Niepodległej, było posadzenie w parku szkolnym DĘBU NIEPODLEGLOŚCI. Pod patronatem Posła RP, każdy z licznie zebranych mógł wsypać symboliczną garść ziemi pod Drzewo – Symbol siły, niezłomności i długowieczności .
Niech rośnie kolejne Stulecia w Niepodległej Polsce.