Piękno sztuki w zderzeniu z okrucieństwem historii…     

🙋‍♂️💁‍♀️Uczniowie naszej szkoły w Kutnowskim Domu Kultury na przedstawieniu teatralnym pt. „Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”.

 

30 października br. uczniowie klas trzecich 

i klasy czwartej wraz z opiekunami: M. Zakrzewską, K. Czekalską, J. Walczakiem 

i S. Kozłowskim mieli okazję obejrzeć spektakl powstały w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

Pomysł i realizacja spektaklu: 

Fundacja Gra/nice

Reżyseria: Dorota Abbe

Tekst: Kuba Kapral

Scenografia: Grupa Mixer

Muzyka: Grzegorz Mazoń

Choreografia: Ilona Gumowska

Obsada: Łukasz Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Piotr Mokrzycki.

 

„Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum” to spektakl o obozie na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta. 

 

Przez jego mury przeszło około 3000 dzieci z Łodzi i innych rejonów Polski. Losy ofiar tworzą historię wojennego barbarzyństwa oraz powojennej traumy, która zmusza do refleksji nad dobrem, złem oraz człowieczeństwem.

 

Główną osią tego poruszającego 

i wymagającego od widza niezwykłej wrażliwości spektaklu, jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl – wachmanki obozu. 

Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań.

 

Twórcy poprzez bardzo charakterystyczne obrazowanie wykorzystujące niezwykle oszczędne środki artystycznego wyrazu połączone z ogromną ekspresją słowa oraz elementami ruchu scenicznego utrzymanego w estetyce sztuki nowoczesnej, pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.

 

Wszyscy młodzi widzowie byli tą historią poruszeni, choć nie ukrywali, że zarówno temat jak i sposób jego realizacji okazał się dla niektórych trudny w odbiorze. 

 

Niemniej wszyscy dostrzegli wielkie walory artystyczne całego przedsięwzięcia jak i wagę podejmowanego problemu. /MZ.